Чому навчить Baby Einstein

Для того, аби дитина могла найбільш ефективно засвоювати другу мову, повинна існувати одна дуже важлива передумова – мовна взаємодія. Тобто, інакше кажучи, крім прослуховування записів чи перегляду відео, повинно мати місце справжнє живе спілкування.  Так, це правда, що малюк може запам’ятати окремі слова чи групу слів з мультфільму, але без підкріплення розмовою він так само швидко може їх  забути.  До того ж, важливо не лише запам’ятати окремі слова, а навчитись їх використовувати, тобто будувати з ними хоча б найпростіші словосполучення.

Найвідомішою і найпоказовішою з цієї теми є історія про мультфільми «Бейбі Ейнштейн» («Baby Einstein»), правами на які володіла компанія Walt Disney. Це серія мультиплікаційних фільмів для дітей віком від шести місяців до 4 років. Автори стверджували, що з допомогою цих фільмів малюки підвищать свій словниковий запас і почнуть швидше та краще розмовляти. Однак, в 2010 році було проведено дослідження, яке засвідчило: мультфільми не діють. Взагалі. 

Група малюків, які регулярно дивились відео протягом місяця, як разом з батьками, так і без них, нічим не відрізнялась від дітей, які ці відео ніколи не бачили. Вони не мали більшого словникового запасу, як обіцяла реклама, і не розмовляли краще. 

Більш того, виявилось, що немовлята, яких навчали мові самі батьки,  мали кращі результати за тих, хто навчався за мультфільмами.

Після публікації цих результатів компанія Walt Disney виплатила компенсацію батькам, які не отримали очікуваного ефекту від перегляду «Бейбі Ейнштейн» їхніми дітьми. І прибрала позначку «навчальні» з упаковки.

Це були не єдині дослідження впливу телебачення на розвиток мови у немовлят. Наприклад, учена-лінгвіст Патрісія Кул (Patricia K. Kuhl) дослідила англомовних дітей двох груп, одна з яких певний час дивилась телевізійні шоу китайською мовою, а інша – гралась в різні ігри з вихователем-китайцем. Виявилось, що малюки, які спілкувались з носієм мови, можуть розрізняти різні наголоси (тони) китайської мови. Тобто, їх мозок навчився сприймати мову на слух. А ті, що дивились телебачення – не могли цього зробити.

Таким чином, учені зробили висновок, що сам по собі перегляд дітьми навчальних мультфільмів та відеозаписів має або мінімальний вплив на розвиток мови, або ж не має ніякого впливу взагалі. З цим погоджується й американський молекулярний нейробіолог Джон Медіна, автор книги-бестселера «Правила розвитку мозку». Окрім того, він вважає, що розпочинати показ мультфільмів та телепередач дитині слід не раніше двох років.

Однак, якщо ви вважаєте, що  ваш малюк уже може дивитись мультики, то не поспішайте видаляти англомовні мультфільми з вашого комп’ютера. Я розповім, як ви можете використати їх з користю.

Подивіться мультфільм разом. Запам’ятайте, яка лексика (тобто які нові слова) там використовується. Наприклад, це будуть овочі. Згодом згадайте ці слова, коли будете йти з дитиною на прогулянці, розпитайте, які овочі вона любить, і нехай спробує згадати, як вони називаються англійською. Або спробуйте згадати назви під час гри іграшковою їжею. Тобто, використайте цю лексику під час гри у реальному житті, або під час спілкування.

У таких мультфільмах також є багато простих англомовних пісень, які можна вивчити і співати разом з дитиною.

До того ж, мультики містять розмовні вирази, які ви зможете запам’ятати і згодом використовувати під час розмови з малюком в тому випадку, якщо ви якусь частину часу спілкуєтесь з ним іноземною мовою.

Але пам’ятайте, що найкращі результати  принесе спілкування. Лише під час спілкування та гри дитина чує живу мову і отримує зворотній зв’язок. Так дитячий мозок «навчається» розмовляти. Перегляд мультфільмів можна розглядати як допоміжну активність для закріплення матеріалу. Або просто як спосіб відволікти і зайняти малюка протягом певного часу.