Креш-курс для молодих батьків, або Що я раджу почитати на тему батьківства

Мабуть, після багатьох книг на тему природних пологів, прочитаних мною, саме ці дві книги заслуговують найбільшої і особливої уваги. Цікаво, вичерпно і надихаюче.

Мішель Оден. Відроджені пологи (Мишель Оден. Возрожденные роды).

Це «книга про те, якими можуть і повинні бути пологи». Своїми відкриттями та багаторічним досвідом ділиться видатний лікар-акушер Мішель Оден, ідеї якого стали широко відомими і популярними у всьому світі. Ця книга надихне майбутніх мам і допоможе поглянути на пологи з абсолютно нового боку. 

Грантлі Дік-Рід. Пологи без страху (Грантли Дик-Рид. Роды без страха).

Оскільки не всі можуть відвідувати курси підготовки до пологів, книга допоможе налаштуватися на пологи морально і зрозуміти, що відбувається із вашим тілом. Лікар доводить, що багато залежить від психологічного стану породілі, а психологічна підготовка і правильний емоційний стан — ключ до безболісних пологів. 

Як це застосувати на практиці?

Одразу варто зробити поправку на те, які умови пропонують «наші» пологові будинки, адже після прочитання виникає закономірне питання — як народжувати у пологових будинках, де умови скоріше за все будуть досить далекими від ідеальних, описаних у книгах? 

Простої і однозначної відповіді нема. Як на мене, ідея народити на екзотичних островах чи пологи з лікарем-акушером вдома не є безпечним варіантом. Саме тому, краще про всі важливі моменти потурбуватися завчасно.

Не варто йти на компроміси щодо питань, які для вас є принциповими. Це може бути, наприклад, відмова від медикаментозного пришвидшення перейм, амніотомії, анестезії. Ви маєте право висловити свої прохання щодо обстановки, можете проконсультуватися завчасно із лікарем щодо пози, у якій ви хочете народжувати.

Вимагайте присутності чоловіка (або близької людини), якщо вам так комфортніше. Партнерські пологи, на щастя, практикуються вже практично скрізь. Але не забудьте про попередній медогляд та довідки, які мають бути завчасно вкладені у вашу обмінну карту. Як правило, для партнера у пологах вимагаються результати флюрографії давністю не більше 1 року та, іноді ще декілька додаткових аналізів.

При можливості оберіть варіант окремої родової кімнати, де можна побути у спокійній обстановці, ідеально — коли є можливість налаштувати режим освітлення, температуру, можна дотримуватися тиші чи, навпаки, включити улюблену музику. 

Зрештою, це ВАШІ пологи і ВАМ вирішувати якими вони мають бути.

Одразу після народження дитину мають покласти для так званого “skin-to-skin” контакту з мамою, при особливих випадках це може бути тато. Попередьте персонал, якщо потрібно, що ви збираєтесь годувати дитину груддю (ніяких догодовувань у цьому випадку!). 

Зазвичай медсестри дуже досвідчені та з радістю допоможуть вам правильно прикласти дитину, покажуть як можна самостійно робити масаж для запобігання затвердіння грудей і навчать іншим важливим примудростям догляду за новонародженими 🙂  

Головне — не бійтеся задавати задавати багато запитань —- це нормально 🙂

Харві Карп. Найщасливіша дитина. Як заспокоїти плач і допомогти вашій дитині спати довше. (The happiest baby on the Block by Harvey Karp).

Дуже практична книга, що виручала нас з чоловіком на перших порах. Лікар Харві Карп пропонує засвоїти і практикувати 5 простих кроків, які допоможуть вам заспокоїти плач дитини за допомогою запуску так званого «заспокійливого рефлексу». Серед них: сповивання, викладання на животик, смоктання, погойдування й інші «заходи», які здатні забезпечити новонародженій дитині відчуття захисту і комфорту (те, до чого вона так звикла за 9 місяців життя в утробі матері).

Вільям і Марта Сірз. Ваша дитина. Все, що вам потрібно знати про вашу дитину —  від народження до двох років. 

Вважаю, що книга не потребує особливих рекомендацій, а є абсолютним must-read для кожної мами і тата. «Стиль зближення» із дитиною — термін, який ввів ще 20 років тому педіатр і багатодітний батько Вільям Сірз. Якщо вдуматися і уважно перечитати усі принципи «стилю зближення», яке пропагує Сірз, то нічого екстремального в «природному батьківстві» я не побачила. Навпаки, наші прабабусі і прадідусі століттями назад носили новонароджених у «перев’язі» і спали усією сім’єю на грубці, змалечку привчали дітей до природної гігієни (так зване «висаджування», про яке піде мова у наступній книзі).

Інгрід Бауер. Життя без підгузників. Ніжна мудрість природного гігієни.

Чудова книга-посібник з висаджування для молодих мам. Сигнали про бажання справити свої потреби, так чи інакше, подають усі діти. Суть методу Бауер в тому, щоб навчитися розпізнавати ці сигнали і  забезпечити своєчасний відгук, побудувати довіру і розуміння матері і дитини. З часом, коли дитина навчиться краще контролювати процеси, що відбуваються в її організмі, вона зможе подавати мамі вже більш чіткі та усвідомлені сигнали.

Шкода, що подруга розповіла мені про неї тільки тоді, коли моїй дочці вже виповнилося 4 місяці, адже у цьому віці поступово вже зменшується кількість сигналів, які подає дитина (або їх тяжче вловити), саме тому починати висаджування потрібно якнайраніше. Виходячи з цього, я впровадила принципи висаджування частково, але і це принесло, як я вважаю, непоганий результат — дитина почала впевнено поводитися з горщиком і походи у ванну кімнату мають чіткий графік.

Джон Медіна. Правила розвитку мозку дитини (John Medina. Brain Rules for baby)

Світовий бестселер, у якому можна почерпнути систематезовані результати досліджень починаючи з розвитку мозку плоду до основ раннього розвитку, батьківських стилів виховання, контролю емоцій, моральності дитини. Книга також розвінчує популярні міфи на кшталт тих, які радять прикладати до живота вагітної навушники із Моцартом, щоб дитина була розумнішою.

Карен Лє Бійон. Французькі діти їдять усе. І ваші так можуть! (Karen Le Billon. French Kids Eat Everything)

Закінчити свою підбірку я хочу не на кулінарній книзі, як може здатися на перший погляд. Книга Карен Ле Бійон — про виховання дітей через призму харчування у сім’ї. Авторка книги вийшла заміж за француза і на один рік із чоловіком та двома маленькими доньками переїхала жити до Франції, у Бретань. Карен детально та з гумором описує знайомство із французькими кулінарними традиціями та свій досвід спілкування із новоспеченими французькими родичами. На основі своїх пошуків та помилок Карен сформулювала декілька правил для своєї сім’ї, найважливішими з яких я вважаю принцип: “їжа — не іграшка, не приз і не засіб втіхи». Приємний бонус вкінці книги — декілька декілька рецептів французької кухні для усієї родини.

На цьому все. Продовжимо шукати і вивчати хороші книги разом? Пишіть, які книги найбільше сподобалися вам і, звичайно, бажаю знайти саме те, що спрацює для вашої дитини.

 

фото: Tomas Hellberg (https://www.flickr.com)